کلاهبرداری در اینستاگرام

انواع کلاهبرداری در اینستاگرام

اینستاگرام از زمان راه‌اندازی‌اش در سال 2010 ، بیش از 1 میلیارد حساب بازکرده است و کاربران این سرویس هر روز نزدیک به 100 میلیون عکس را به اشتراک می‌گذارند. متأسفانه، محبوبیت این پلتفرم آن را به مکانی ایدئال برای مجرمان اینترنتی در جهت اجرای کلاهبرداری در مقیاس بزرگ تبدیل کرده است. این کلاهبرداری در طی یک سال گذشته بسیار بیشتر شده است، طبق تحقیقاتی انواع کلاهبرداری در اینستاگرام از زمان شیوع ویروس کرونا در سال 2020 ،50 درصد افزایش‌یافته است. با ادامه رشد زندگی دیجیتالی ما، کلاهبرداران آنلاین ترفندهای جدیدی یاد می‌گیرند، مهم است که بدانید چگونه کلاهبرداری در اینستاگرام را شناسایی کنید و اگر هدف قرار گرفتید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا هشت روش کلاهبرداری رایج در اینستاگرام آمده است که عبارت‌اند از:

کلاهبرداری فیشینگ در اینستاگرام

افراد سودجو در این نوع کلاهبرداری سعی می‌کنند با ارسال پیوند مشکوک به شما، یا به‌عنوان پیام مستقیم اینستاگرام یا از طریق ایمیل، به‌حساب اینستاگرام شما دسترسی پیدا کنند و در آنجا شما را فریب دهند تا نام کاربری و رمز ورود خود را در صفحه ورود جعلی وارد کنید.

هنگامی که کلاهبرداران اطلاعات ورود شما را پیدا کردند، می‌توانند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند.

هشدارهای جعلی اینستاگرام اخیراً گسترده شده است، در این نوع کلاهبرداری ادعا می‌شود هشدارهای رسمی نقض حق نسخه‌برداری از خود اینستاگرام برای شما ارسال شده است.

حامیان مالی اینفلوئنسر جعلی

کلاهبرداران از افزایش اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی بهره می‌برند تا خود از آنها سو استفاده کنند.

این کلاهبرداران وانمود می‌کنند یک مارک معتبر هستند و به افراد تأثیرگذار یک معامله تبلیغاتی پیشنهاد می‌دهند.

اگر این فرد آن‌قدر بدشانس باشد که باور کند معامله‌ای که دریافت می‌کند یک معامله عادی است، ممکن است مشخصات بانکی شخصی خود را تحویل دهد.

کلاهبرداری‌های عاشقانه اینستا

همه کلاهبرداری‌های اینستاگرام سریع و ساده نیستند. برخی از آنها در طول مدت طولانی برای فریب قربانیان خود بسیار تلاش می‌کنند.

کلاهبرداری‌های عاشقانه جایی است که کلاهبرداران وارد روابط آنلاین جعلی می‌شوند و اغلب هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها باهدف خود صحبت می‌کنند تا اعتماد او را کسب کنند و سپس از این اعتماد سوءاستفاده می‌کنند.

هنگامی که هدف به دام افتاد، کلاهبردار شروع به درخواست پول برای ویزا، پروازها، هزینه‌های سفر و سایر موارد می‌کند.

اگر پول را به کلاهبردار بدهید مطمئناً هرگز قادر به پس گرفتن آن نخواهید بود، حتی اگر از او شکایت کرده و یا او را به دادگاه بکشانید.

کلاهبرداری‌های هدیه در اینستاگرام

اینفلوئنسرهای اینستاگرام معمولاً هدایای تبلیغاتی ویژه را با محدودیت زمانی به‌صورت مسابقه برای طرف‌دارانشان برگزار می‌کنند که در آن مارک‌ها به چند برنده خوش‌شانس محصولات یا خدمات رایگان ارائه می‌دهند.

این هدایا غالباً گران‌قیمت است و به طرف‌دارانش این فرصت را می‌دهد تا لباس‌های طراح، لپ‌تاپ‌های گران‌قیمت، ایرپاد و غیره را به دست آورند.

متأسفانه، کلاهبرداران، شخص تأثیرگذار معتمد را جعل می‌کنند و به شما اطلاع می‌دهند که در این مسابقه برنده شده‌اید، اما برای دریافت جایزه باید هزینه حمل‌ونقل را پرداخت کنید یا اطلاعات شخصی خود را ارائه دهید که سپس می‌توانند برای اهداف نامشروع استفاده کنند.

کلاهبرداری وام برای اینستا

در این کلاهبرداری‌ها مجرمان اینترنتی به شما پیام مستقیمی می‌دهند که وام با نرخ سود عالی را ارائه می‌دهد. تمام آنچه برای تأمین این پیشنهاد خارق‌العاده باید انجام دهید پرداخت ودیعه است. البته به‌محض انتقال وجوه، پیشنهاد وام، کلاهبردار و پول شما از بین می‌رود.

کلاهبرداری‌های ساختگی

این کلاهبرداری‌ها شما را تشویق می‌کند تا در یک کلاهبرداری ساختگی به‌سرعت ویک شبه ثروتمند شوید بازهم، هنگامی که پول خود را تحویل می‌دهید کلاهبردار ناپدید می‌شود و پول شما نیز از دست می‌رود.

کلاهبرداران اغلب با اتومبیل‌های گران‌قیمت و لباس‌های خاص ژست می‌گیرند و ادعا می‌کنند که آنها بسیار ثروتمندند و در جوانی پول‌دار شده‌اند تا قربانیان خود را متقاعد کنند که پول خود را سرمایه‌گذاری کنند.

در ابتدا ممکن است ایمیل دریافت کنید یا به شما یک وب‌سایت با داده‌های واقع‌بینانه اما کاملاً جعلی داده شود که وانمود می‌کند سرمایه‌گذاری‌های شما عملکرد خوبی دارند.

بنابراین برخی از قربانیان به سرمایه‌گذاری بیشتر و بیشتر خود ادامه می‌دهند، و حتی دوستان و خانواده خود را متقاعد می‌کنند که به آن بپیوندند تا زمانی که کلاهبرداران با همه سرمایه‌ها ناپدید می‌شوند. اگر شما با یکی از این مشکلات قبل از انجام کار نادرستی سعی کنید از مشاور اینستاگرام برخوردار شوید.

کلاهبرداری شغلی

کلاهبرداران برای فریب شما در به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی، احتمالاً جزئیاتی مانند آدرس خانه، شماره‌تلفن، شماره تأمین اجتماعی، گذرنامه و اطلاعات مهاجرت و اسکن اسناد شناسایی مانند گواهینامه‌های رانندگی خود، استفاده می‌کنند.

کلاهبرداران از شما اطلاعات شخصی شما را نمی‌خواهند تا شما را برای یک شغل تأیید کنند. آنها به دنبال اطلاعات شما هستند تا بتوانند آنچه را که به‌عنوان سرقت هویت شناخته می‌شود انجام دهند. تا، جایی که از اطلاعات شما برای درخواست وام، کارت اعتباری و موارد دیگر به نام شما استفاده می‌کنند.

تقلب در کارت اعتباری

تقلب در کارت‌های اعتباری معمولاً با ارسال یک پست ساده در شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌شود که می‌تواند سریع پول نقد ارائه دهد، مانند مسابقه‌ای که جایزه بزرگی دارد.

اگر روی پیوند تعبیه شده کلیک کنید از شما خاسته می‌شود اطلاعات کارت اعتباری خود را وارد کنید.

هنگامی که کلاهبرداران موفق به سرقت کافی از اطلاعات مالی شما شدند، از اطلاعات کارت شما برای خریدهای آنلاین استفاده می‌کنند.

راهکارهایی برای جلوگیری از کلاهبرداری در اینستاگرام

در اینجا چهار نکته برتر برای ایمن ماندن از کلاهبرداری در اینستاگرام آورده شده است:

رمزهای عبور مناسب را انتخاب کنید. از رمز عبور مشابه در هر سایت دیگری استفاده نکنید. اگر فکر می‌کنید رمز ورود خود را در یک سایت جعلی داده‌اید، قبل از اینکه کلاهبرداران کاری انجام دهند، سریع‌تر آن را تغییر دهید.

بیش از حد اشتراک نکنید همان‌طور که به نظر می‌رسد امروزه به اشتراک گذاشتن بسیاری از زندگی خود در اینستاگرام امری عادی است، لازم نیست همه چیز مربوط به خودتان را نشر بدهید.

همچنین قبل از بارگذاری عکس‌های خود، به این فکر کنید که چه کسی یا چه چیزی در پس‌زمینه عکس‌های شما قرار دارد.

هوشیار باشید. اگر یک حساب یا پیام برای شما مشکوک به نظر می‌رسد، با آن تعامل نکنید و به آن پاسخ ندهید و روی هر پیوندی که برای شما ارسال می‌کنند کلیک نکنید.

حساب خود را به‌صورت خصوصی تنظیم کنید. اگر نمی‌خواهید یک اینفلوئنسر باشید که همه افراد می‌توانند آن را ببینند حساب خود را خصوصی‌سازی کنید. فقط دنبال‌کنندگان شما قادر به دیدن عکس‌ها و فیلم‌هایتان خواهند بود.

لیست دنبال‌کننده‌های خود را مرتباً مرور کنید و افرادی را که نمی‌شناسید یا نمی‌خواهید بیشتر از این شما را دنبال کنند حذف کنید.

نتیجه‌گیری

شما در اینجا تنها نمونه‌هایی از انواع کلاهبرداری در اینستاگرام را مشاهده کردید. همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از به دام افتادن کاربران اینستاگرام توسط کلاهبرداران ذکر شد.

با این راهکارها شاید بتوانید تا حدودی از گزند کلاهبرداران در امان باشید اما افراد سودجو و کلاهبردار همواره به دنبال راه‌های جدیدی برای رسیدن به اهداف خود هستند که در مقاله امنیت اینستاگرام درباره موارد مهم به این آن پرداخته‌ایم.

پس این شما هستید که می‌توانید با رفتارهای صحیح و عدم اعتماد بیجا به افراد ناشناس راه کلاهبرداری و اخاذی از خودتان را بروی افراد سودجو می‌بندید.

نوشتهٔ پیشین
چگونه در اینستاگرام تبلیغ کنیم
نوشتهٔ بعدی
علت ریزش فالوور اینستاگرام
اینستاگرام نویسنده

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سحر ملایی
    12/12/1400 21:18

    سلام خوب هستید
    دیروز یک نفر از من داخل اینستاگرام کلاهبرداری کرد و مبلغ 50میلیون از کارتم برداشت. چجوری باید ازش شکایت کنم؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.