آیا اینستاگرام رفع فیلتر می شود؟

آیا اینستاگرام رفع فیلتر می شود؟

پس از اتفاقاتی که شروع آن در اواخر شهریور ماه 1401 بود، متاسفانه در همان ابتدا اینستاگرام و واتس آپ به جمع شبکه های اجتماعی فیلتر شده اضافه شدند. از این رو بسیاری از کسب و کارها و بلاگرهایی که در اینستاگرام فعالیت می کردند دچار آسیب شدیدی شدند. آسیبی که در این شرایط سخت و پیچیده منجر به آسیب های روحی به صاحبان آن پیج ها شد. همچنین استفاده مداوم از فیلترشکن در اینستاگرام نیز باعث آسیب شدید به پیج می شود. همچنین خلاف قوانین جمهوری اسلامی است. به همین دلیل سوالی که این روزها پرسیده می شود این است که آیا اینستاگرام رفع فیلتر می شود؟ آیا کسب و کار ما به طور کل در اینستاگرام نابود شد؟

در این مقاله به طور کامل قرار است در این رابطه صحبت کنیم. همچنین صحبت مسئولین محترم را نیز در این رابطه به اشتراک بگذاریم و در آخر تحلیل خودمان را در این شرایط به شما بگوییم. اما قبل از هرچیز پیشنهاد ما به شما این است که مقاله اگر با فیلترشکن وارد اینستاگرام شویم چه میشود را مطالعه کنید تا با آسیب هایی که فیلتر شکن ها به پیج شما می زنند آشنا شوید.

دلیل فیلتر شدن اینستاگرام

دلیل فیلتر شدن اینستاگرام

طی تحلیل هایی که تیم نیک فالوور داشت، از مدت ها قبل تصمیم برای فیلترشدن اینستاگرام گرفته شد. از ملی شدن اینترنت گرفته تا کاهش پهنای باند اینستاگرام همه نشانگر این تصمیم بود که قصد جدی برای محدود کردن اینستا از قبل وجود داشت. اعتراضات به قتل مرحومه امینی نیز باعث شد تا به طور کل پر مخاطب ترین شبکه اجتماعی ایران از دسترس خارج شود. اینکه این کار برای امنیت ملی بوده یا هرچیز دیگری نیازمند بررسی کارشناسان سیاسی است و تیم نیک فالوور در این رابطه نمی تواند نظری دهد. اما آنچه که ما میتوانیم در این رابطه نظر دهیم این است که محدود کردن شبکه های اجتماعی فقط فروش vpn ها را رونق می بخشد و به کسب و کارها آسیب میزند.

به هرحال هر کشوری برای کاهش اعتراضات در خود، یک سری ترفند ها دارد. در ایران نیز محدود شدن شبکه های اجتماعی روشی است که همواره مسئولین عزیز آن را انجام می دهند. اما اینکه آیا این روش ها در کاهش اعتراضات تاثیر داشته است یا خیر را باید کارشناسان مسائل سیاسی پاسخ دهند و وب سایت خرید فالوور اینستاگرام نیک فالوور، در این رابطه نمی تواند اظهار نظر کند.

صحبت های مسئولین درباره فیلتر شدن اینستاگرام

در این بخش طبق صحبت هایی که در ابتدای مقاله عرض کردیم، قرار است صحبت های مسئولین را در رابطه با فیلتر شدن اینستاگرام بگذاریم و در آخر نیز نظر نهایی خودمان پس از چندین سال تجربه در رابطه با شبکه های اجتماعی با شما در میان بگذاریم. اما قبل از هرچیز بهتر است وعده ی انتخاب حجت الاسلام رییسی را قبل از رییس جمهور شدن درباره اینکه آیا شبکه های اجتماعی را محدود می کنید بشنویم:

همانطور که مشاهده کردید، جناب سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور وقت کشور، می گویند که کسب و کارها در اینستاگرام کسب درآمد می کنند و هیچگاه فیلتر نخواهیم کرد. اما اتافاقی که این روزها افتاده است خلاف این وعده است.

اما صحبت های وزیر ارتباطات یعنی جناب عیسی زارع پور عزیز کمی تند تر است. کانال خبر فوری یکی از صحبت های ایشان را نقل کردند که فرموده بودند: در شرایط فعلی محدودیت اینستاگرام زیر نظر نهاد های امنیتی است و اگر روزی قرار باشد که رفع فیلتر شوند، زمانی است که پلتفرم های داخلی بتوانند با آن رقابت کنند.

همچنین به نقل از عصر ایران، در یکی از مصاحبه های دیگر فرمودند که پلتفرمهای خارجی بعضا آمریکایی بستری برای اغتشاشات را فراهم کرده اند. پیشنهاد من این است که مردم کسب و کار خودشان را در بستری که قوانین جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمی کند، برنامه ریزی نکنند. رفع فیلتر اینستاگرام نیز بر عهده ی نهادی است که فیلتر شدن آن را به ما ابلاغ کرده است.

برخی از نمایندگان مجلس نیز  از فیلترینگ اینستاگرام دفاع کردند. اما در آخر چه خواهد شد؟

بیشتر بخوانید:

میزان ضرر به کسب و کارها در زمان فیلترینگ اینستاگرام

اینستاگرام بستری شده بود تا افراد بتوانند از آن کسب درآمد کنند. بستری که خانواده ها خرج خود را از آن در می آورند و در این شرایط تحریم بهترین بستر برای رونق کسب و کار بود. منظور ما از شرایط تحریم هایی است که در کشور وجود دارد. اما به هر حال افراد درآمدزایی نمی کردند؟ شاید برایتان جالب باشد که طبق آمار بیش از یک میلیون شغل به طور مستقیم به اینستاگرام وابسته بودند. همچنین درآمدی بالای 40 هزار میلیارد را برای کشور ایجاد می کرد.

یکی از پژوهشگران اقتصادی اعلام کرد که شغل بیش از 10 میلیون نفر از افراد داخل کشور به این شبکه اجتماعی پر مخاطب وابسته است. همچنین مهدی بشارتده سلوطی گفت که فیلترینگ اینستاگرام، زیان اقتصادی  بیش از 1.5 میلیون دلار را در هر ساعت  می زند.

رفع فیلتر اینستاگرام امکان پذیر است؟

رفع فیلتر اینستاگرام

در این بخش قرار است نظر تخصصی خود را در این رابطه به شما بگوییم. نظری که خارج از موارد سیاسی و امنیتی است.

در چند سال گذشته بحث اینترنت ملی بسیار داغ بوده است. به طوری که چندین بار نیز فعالان فضای مجازی به آن اعتراضاتی را وارد کردند. اما هیچگاه این اتفاق به طور کامل شدنی نشد. همچنین یکی دیگر از موارد این است که اینستاگرام در ایران نماینده داشته باشد و قوانین کشور را نیز در آن رعایت کند. اما آیا شرکت اینستاگرام این را قبول می کند؟ اگر هم قبول کند با توجه به تحریم های کشور آمریکا بر علیه کشور، این اتفاق شدنی است؟ مسلما خیر. زیرا هیچ کسب و کاری حق همکاری با جمهوری اسلامی ایران را ندارد. از این رو این امر نیز نشدنی است.

هنگام محدود شدن اینستا نیز بسیاری از مسئولین از آن دفاع کردند. وزیر ارتباط نیز همانطور که بالاتر عرض کردیم، فرمودند که مردم در پلتفرم هایی فعالیت کنند که پایبند به قوانین کشور هستند. یعنی به جای استفاده از اینستاگرام بهتر است از روبیکا استفاده کنید. همه ی این موارد را که باهم بررسی می کنیم، میبینیم که رفع فیلتر اینستاگرام با توجه به ضربه هایی که به کسب و کار ها زده است، نا ممکن است. از این رو باید برای همیشه از این شبکه اجتماعی خداحافظی کنیم!

اما امیدواریم که این تحلیل کاملا اشتباه باشد و در هنگام رفع فیلتر instagram این مقاله را ادیت کنیم و بگوییم که تمام تحلیل های نیک فالورر اشتباه بود و مسئولین عزیز کشور، این شبکه اجتماعی را رفع محدودیت کردند.

اما فراموش نکنید که تیم مشاور اینستاگرام نیک فالوور همواره در کنار مردم کشور است. به همین دلیل اگر مشکلاتی برای کسب و کارتان یا پیجتان پیش آمده است می توانید آن را با ما در میان بگذارید تا رفع کنیم. همچنین خوشحال خواهیم شد که شما هم تحلیل خود را از رفع فیلتر اینستا در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *